Ben kimim?

Özgeçmişimi isteyen herkese otomatik pilotta yolladığım, o her yerde görebileceğiniz paragrafı buraya yapıştırmak gelmedi içimden. Bu kez sordum kendime; BEN KİMİM? Ne zormuş insanın kendini hiç tanımayan birine üç beş cümleyle anlatmaya çalışması. Aklımıza ilk gelenler kendimizle ilgili neler düşündüğümüzün ipuçları sanırım. Bakalım bana göre kimmişim…

39 yaşındayım, 9 yaşında bir oğlum var, Ali.

Yıllarca bir dolu eğitim alarak içini dışını öğrendiğim psikoloji, psikoterapi, çocuk gelişimi konularını oğlum doğduktan sonra tekrar tekrar gözden geçirmek zorunda kalmış bir anne olarak, çocuklarla ve aileleriyle çalışıyorum. Düşünmeyi, sorgulamayı, insanları tanımayı, anlamaya çalışmayı, onlara iyi gelebilmeyi oldum olası sevdim. Hobimi işe dönüştürmeye aslında lise yıllarında karar vermiştim. Ancak şimdilerde fark ediyorum ki asıl tanımak, anlamak, iyileştirmek istediğim kendimmişim. Başkalarını iyi hissettirmeye çalışmak bir nevi konudan kaçmak, ertelemekmiş. Kendimi kabul edip sevme yolunda bıkmadan, usanmadan ilerlemekteyim.

Boşanmanın parmakla gösterildiği bir dönemde ayrılmış bir anne babanın, git geli bol bir hayat yaşayan çocuğu olarak Tekirdağ, Antalya ve İstanbul’da büyüdüm. İki kız, bir erkek kardeşim, 11 yıllık güzel bir birliktelik yaşadıktan sonra 6 yıl önce ayrıldığım dünya iyisi bir eski kocam var. Güneşli havalarda müzik dinleyip yürüyüş yapmayı, deniz kenarında uzanıp hayal kurmayı, yeni sokaklar keşfedip yeni yerlerde kahve içmeyi, kimsenin düşünmediği konuları sorgulamayı severim. Beraber büyüdüğüm güzel arkadaşlarım da oldu, canımı yakanlar da, hayal kırıklığına uğrattıklarım da… Sonuç olarak, hayatta hepiniz gibi yolunu arayan, tam buldum zannederken tökezleyebilen, kendini ve oğlunu büyütmeye çalışan, düşen, kalkan, arada isyan edip ağlayan, sonra denemeye devam eden bir kadın kişisiyim. ‘Bize ne senin iç diyaloğundan, sen bize CV yolla!’ diyenler için buraya bir de başta bahsettiğim profesyonel görünümlüsünü yapıştırıyorum:)

Uzman Klinik Psikolog Burcu Gençer

Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2003 yılında mezun olduktan sonra, Doğuş Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılında, klinik psikolog olarak görev yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi Kadıköy Şubesi’nde yetişkin ve çocuklara psikolojik danışmanlık hizmeti sağladı. 2009-2016 yılları arasında, Dr. Alper Hasanoğlu ile ortak ofisinde psikoterapi çalışmalarını yürüttü. Çocukların yaşadığı duygusal sıkıntılara ve davranış sorunlarına farklı oyun terapisi teknikleriyle yaklaşan Gençer, ebeveynlere de çocuk yetiştirme süreçlerinde danışmanlık vermektedir. Oyun terapisi alanında, Amerika’da tanınmış isimlerden olan Dr. Risë VanFleet veFamily Enhancement and Play Therapy Center’ tarafından onaylı “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” ve ‘Filial Terapi’ eğitimlerini 2010 yılında tamamladı. Ayrıca, Yönlendirilmiş Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay ve Çözüm Odaklı Terapi alanlarında eğitimler aldı. Çocuk Merkezli Oyun konusunda eğitimler verdi. Çalışmalarına Kızıltoprak’da açtığı ofisinde devam etmektedir.

API –>