• 15 MAR 16
  • 0

  Anne Suçluluğu

  Anne suçluluğu

  Annelik pek çok farklı duyguyu deneyimlemenize yol açar. Genelde yaşattığı olumlu duygulara odaklansak da endişe, üzüntü, çaresizlik gibi zorlayıcı hisleri de beraberinde getirebilir. Annelik deneyiminde başetmesi en güç duygulardan biri suçluluk. Çocuğunuz okulda bir arkadaşına vurduğunda, ergen oğlunuz babasına küfür ettiğinde, kızınızın dersleri kötü gittiğinde veya iki çocuğunuz devamlı kavga ediyorsa kendinize sormadan edemezsiniz: Bir yerde yanlış mı yaptım? Araştırmalar suçluluk duygusunun temelinde başkalarının acısını hissedebilme becerisi ve ilişkiye duyulan bağlılığın yattığını gösteriyor. Duygusal anlamda sıkıntıya yol açsa da, suçluluk hissinin ilişkilerin kalitesini attırmak adına olumlu etkileri olabileceği savunuluyor.

  Suçluluk aslında insanın kendini değerlendirmesi için bir fırsat. İşler ters gittiğinde çocuklarla ilişkide yaptıklarınızı değerlendirmeniz, olası hataları fark edip düzeltmeniz için bir motivasyon sağlayabilir. Çocuklar suçluluk hissettiğinizi ve değişim çabanızı onlara önem verdiğiniz olarak yorumlama eğilimindedirler. İlişkiye verilen bu emek gelişimi için önemli.

  Ancak her zaman duygularla sağlıklı şekilde başetmek mümkün olmuyor. Eğer suçlu hissettiğinizde kendinizi değersiz görüp cezalandırma yoluna giderseniz, pasif agresif bir tutumla siz de çocuğunuzu suçlarsanız suçluluğun olumlu etkilerinden ilişkinizi mahrum bırakmış olursunuz. Çocuklar büyürken zor dönemler yaşanabilir, hoşlanmadığınız davranışlarıyla karşılaşabilirsiniz. Suçluluk duygusunu ebeveynliğinizi objektif olarak değerlendirmek için kullanın.

  Leave a reply →
API –>